Je to opravdu skolióza?

Často se u našich klientů na úvodní konzultaci setkáváme s tím, že mají skoliózu, protože jim to kdysi někdo řekl – nejčastěji obvodní lékař, případně pediatr v dětství. My zpravidla po důkladném rozhovoru a funkčním vyšetření zjistíme, že se o skoliózu ve skutečnosti nejedná, i když na první pohled (podle držení těla a rozvržení svalového napětí) to tak vypadá. V takovém případě pak hovoříme o takzvaném skoliotickém držení (někdy je také nazýváno jako posturální skolióza). O skoliotickém držení se bohužel relativně málo píše, přitom takové držení (v menší nebo větší míře) má každý z nás. Čím to je způsobené, a jaký je rozdíl mezi skoliotickým držením a skoliózou jako takovou?

Skolióza

Skolióza je onemocnění páteře, které způsobuje vychýlení obratlů do všech směrů, to znamená předozadně, do strany, a především do rotace. Každý z těchto směrů může být různě vyjádřen, takže skoliózu nemusíme vždy na první pohled ihned poznat. Zároveň bývá přítomna deformace obratlů (obratel ve vrcholu oblouku má při předozadním pohledu klínovitý tvar), což lze s jistotou vyčíst až z rentgenového snímku. Skolióza nejčastěji vzniká v mládí a ve většině případů není známa její příčina – tj. takzvaná idiopatická skolióza. Dalšími méně častými příčinami může být neurologické onemocnění nebo vrozená vývojová vada páteře, kdy je narušen vývoj a rozdělení obratlů v nitroděložním vývoji.

Zdroj obrázku tv3.ktv-plzen.cz

< Jedno z funkčních vyšetření skoliózy – předklon. U skoliózy rotující obratle vytlačí žebra směrem vzad, vzniká tzv. gibbus (“hrb”), což u skoliotického držení nenacházíme.

 

Skoliotické držení

A jak je to s tím skoliotickým držením? U skoliotického držení je vychýlení páteře pouze do strany, obratle nejsou rotovány a na rentgenových snímcích není patrná deformace obratlů. V nějaké míře má skoliotické držení každý z nás, jak bylo napsáno výše. Je to s největší pravděpodobností způsobeno dominancí vždy jedné z končetin (praváctvím nebo leváctvím), z čehož vyplývá, že je páteř od relativně útlého věku zatěžována asymetricky. K tomu se pak přidávají další asymetrické činnosti, jako jsou naše každodenní pohybové návyky (nošení tašek, sezení u PC), sport a další koníčky, nebo nestejná délka dolních končetin. Pokud je takové držení těla výrazné a viditelné pouhým okem, případně se začínají objevovat bolesti zad, pak je vhodné zařadit nějaké aktivity a návyky, které pomáhají tuto

asymetrii vyrovnat – např. nosit tašku i na druhém rameni, hlídat si držení těla vsedě, u výrazně asymetrických sportů (jako je např. tenis, golf) dbát na dostatečnou kompenzaci.

 

Jak skoliotické držení řešíme u nás?

U nás vždy s klientem řešíme veškeré aspekty jeho každodenního života – práci, každodenní návyky, sport a další koníčky, neboť jedině tak lze dosáhnout trvalé úlevy od obtíží. Konkrétně se zaměřujeme na:

* Zlepšení držení těla

* Aktivaci HSSp (hlubokého stabilizačního systému páteře)

* Úpravu pohybových návyků – pokud ty stávající podporují skoliotické držení

* Aktivaci diagonálních (šikmých) svalových řetězců

* Dostatečnou kompenzaci v rámci sportovních aktivit

* Aktivaci nožní klenby

Myslíte si, že možná máte skoliotické držení a rádi byste to změnili? Objednejte se k nám.

Společnými silami Váš problém vyřešíme.

Bc. Míša Vítková

Aleš Vítek

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.